Skip to main content

Board of Directors

The WCU Alumni Association board of directors launched a new election process for membership to the board in the fall of 2007.  An election will now be held at the end of every year.

The WCU Alumni Association's more than 60,000 members have been divided into five geographical districts. All WCU alumni are eligible and encouraged to vote in each district race, including races representing areas other than those in which the alumnus lives.

Any member or group of alumni may nominate candidates of their choice provided the candidate meets requirements for membership of the association.

For information on candidate requirements, contact Marty Ramsey.

Nomination form for Alumni Board of Directors

Current Board of Directors

North Carolina District 1

Alleghany, Alexander, Ashe, Avery, Buncombe, Burke, Caldwell, Cherokee, Clay, Graham, Haywood, Henderson, Jackson, Macon, Madison, McDowell, Mitchell, Rutherford, Polk, Swain, Transylvania, Watauga, Wilkes and Yancey counties.

Gurney Chambers; Cullowhee, NC 
Tony Johnson; Mills River, NC 
Rick Queen; Waynesville, NC
Bob Buckner; Waynesville, NC
Terry Price; Weaverville, NC
John Connet; Hendersonville, NC
Tommy White; Cullowhee, NC
Richard "Dick" Freeman; Banner Elk, NC
Barbra Hyde White
; Fairview, NC

North Carolina District 2

Alamance, Anson, Cabarrus, Caswell, Catawba, Cleveland, Davidson, Davie, Forsyth, Gaston, Guilford, Iredell, Lincoln, Mecklenburg, Montgomery, Randolph, Richmond, Rockingham, Rowan, Stanly, Stokes, Surry, Union and Yadkin counties.

Neal Andrews; Browns Summit, NC - President - Elect
Gerald Austin; Summerfield, NC
Ed Holland; Huntersville, NC - President
Alan Jordan; Lenoir, NC
Kam A. McDonald; Wadesboro, NC
Jason Habbal; Charlotte, NC
Beth Ludwig; Lincolnton, NC
Janine Bryan; Mt. Holly, NC
Mitch Treadaway: Clemmons, NC

North Carolina District 3

Bladen, Chatham, Columbus, Cumberland, Durham, Edgecombe, Franklin, Granville, Halifax, Harnett, Hoke, Johnston, Lee, Moore, Nash, Northampton, Orange, Person, Robeson, Sampson, Scotland, Vance, Wake, Warren and Wilson counties.

Robert W. Gibson; Raleigh, NC
Allison Hinson; Chapel Hill, NC 
Doug Palmer; Holly Springs, NC
Frank Koontz; Raleigh, NC
Michael Naylor; Raleigh, NC

North Carolina District 4

Beaufort, Bertie, Brunswick, Camden, Carteret, Chowan, Craven, Currituck, Dare, Duplin, Gates, Greene, Hertford, Hyde, Jones, Lenoir, Martin, New Hanover, Onslow, Pamlico, Pasquotank, Pender, Perquimans, Pitt, Tyrell, Washington and Wayne counties.

Jimmy Ramsey; Wilmington, NC
Kate Oelslager; Wilmington, NC
Vicky Faris; Surf City, NC
Steven Wilson; Wilmington, NC
Karen Smith Thompson; Wilmignton, NC

Out-of-State District 5

All states except North Carolina.

Ken Allen; Roswell, GA 
Bob Folsom; Cumming, GA
Julia Durham McManus; Cloverdale, VA
Phillip McManus; Cloverdale, VA
Mike Wilmoth; Dallas, TX
Jim Beddingfield; Cumming, GA
Keith Elliott, Sr; Knoxville, TN
Monica Henson; Jasper, GA
Jeff Dowswell; Mount Juliet, TN
Barry Karesh; Plano, TX
Darrin Hemphill; Garland, TX

Office of Web Services