CAROLINA DAY, ROBERSON, N. BUNCOMBE
TAKE TEAM TITLES AT WCU MATH CONTEST

CULLOWHEE Roberson High, Carolina Day and North Buncombe Middle schools captured team titles Thursday, April 7, at Western Carolina University's 35 th Annual High School Mathematics Contest.

Nearly 500 of the region's top mathematics students representing 31 schools from across the region competed.

The Carolina Day School team, sponsored by Candy Hardy, won the 1A-2A division with a mean score of 25.95. Second place went to Owen High School , sponsored by Anthony Sapp, with a mean score of 22.95. North Henderson High School, sponsored by Sharon Whitted, posted a mean score of 21.17 for a third-place finish.

Roberson High School, sponsored by Rob Wilcher and Shirley Glover, won the 3A-4A division with a mean score of 27.8. North Buncombe High School, sponsored by Archie Benton, took second place with a mean score of 23.69, while Reynolds High School, sponsored by Bill Punshon, finished third with a mean score of 23.48.

The junior high team title went to North Buncombe Middle School, sponsored by Julie Brown, with a mean score of 26. Flat Rock Middle School, sponsored by Sherry Jarvis, claimed second with a mean score of 24.75. Sponsored by Randal Hylemon, Reynolds Middle School finished third with a mean score of 21.5.

Students who scored in the top 7 percent in the Comprehensive division qualified for the State Mathematics Contest, which will be held Thursday, April 28, at the School of Science and Mathematics in Durham.

Qualifying for the state contest are

Sam Hill, Roberson High, first; Luke Chapin, Roberson High, second; Michael Fitzpatrick, North Buncombe High, third; Patty Wang, Roberson High, fourth; Tyler Smith, East Henderson High, fifth; Rachel Flovin, North Buncombe High, sixth; Katie Jordan and Arpit Gupta, both of Carolina Day, and Kyle Johnson, Reynolds High, tied for seventh; and Josh Walton, Roberson High, and Tina Evans, North Buncombe High, tied for eighth.

The top 10 percent of winners in the Algebra I, Algebra II and Geometry divisions advance to the state finals for the western region, scheduled for Thursday, May 5, at the University of North Carolina at Asheville.

Qualifying for the regional contest are

Algebra I: Austin Ellis, Reynolds High, first; Sisira Gorthala, Carolina Day, second; Cara Lewis, Reynolds Middle, third; Stephanie Wagstaff, Reynolds High, fourth; Jared Morgan, Flat Rock Middle, fifth; Emma Johnson, North Buncombe Middle, sixth; Allie Lundblad and Holly Schryer, both of Reynolds High, tied for seventh; Robbie Uhren, Asheville Middle, and Amanda English, North Buncombe Middle, tied for eighth; Isaac Justus, Madison Middle, ninth; and Taylor Courier, Flat Rock Middle, 10th.

Algebra II: Marley Burns, Carolina Day, first; Megan Heysham, Roberson High, second; Jacob Ulirsch, Roberson High, third; Charles Fort, Roberson High, fourth; James Finley, Roberson High, fifth; Logan Bailey, Roberson High, sixth; Christopher Kauffman, Tuscola High, and Jeffrey Alexander, Reynolds High, tied for seventh; Abigail Lind, Carolina Day, eighth; Alex Gershon, Carolina Day, ninth; Salem Johnston, Roberson High, 10th; Michael Swann, Owen High, 11th; and Caitlyn Hess, Enka High, 12th.

Geometry: John Halvorsen, Roberson High, first; Zachary Merritt, Roberson High, second; Dakota Williams, Reynolds High, third; Holly Arrowood, East Henderson High, fourth; Colin Lenhart, Reynolds High, fifth; Joe Halvorson, Owen High, sixth; Adam Southard, North Buncombe High, seventh; Justin Ko, Roberson High, eighth; Al Matthews, Tuscola High, ninth; Haley Medford, Tuscola High, 10th; and Kelly Wolfe, Tuscola High, 11th.


Maintained by the WCU Office of Public Relations
Last modified: Monday, April 18, 2005
Copyright 2005 by Western Carolina University